środa, 17 grudnia 2014

Chanuka

Żydzi rozpoczęli Chunukę, zwaną również świętem świateł. Rozpoczyna się ją corocznie 25. dnia miesiąca kislew, a kończy 2. dnia miesiąca tewet. Święto to upamiętnia cud jaki wydarzył się w Świątyni Jerozolimskiej w 165 r. przed Chr. Cofnijmy się do tych wydarzeń, aby zrozumieć dlaczego Żydzi zapalają każdego dnia świecę radośnie wspominając przeszłość i z nadzieją patrząc w przyszłość. 

Judea znajduje się pod zwierzchnictwem hellenistycznym. Antioch IV Epifanes prześladuje wyznawców judaizmu. Zakazuje im czytania Tory, wypełniania nakazów i zakazów wynikających z ich wiary, a przede wszystkim zdobywa Jerozolimę i w świątyni ustawia posąg Jupitera. Był to niezwykle trudny czas dla Żydów. Cierpienia dobiegły jednak końca. Na czele zbrojnego oporu stanął kapłan Matatias, pochodzący z rodu Hasmoneuszy. Wraz z nim walczyło jego pięciu synów. Juda Machabeusz staną na czele armii i był przywódcą, który odniósł wiele zwycięstw. Jerozolima została uwolniona. Od razu przystąpiono do naprawy zniszczeń jakich dokonano w Świątyni Jerozolimskiej. Właśnie 25. dnia kislew w 165 r. przed Chr. ma miejsce konsekracja świątyni.  Odnaleziono jednak tylko jedno naczynie oliwy z pieczęcią arcykapłana, niezbędną do podtrzymania wiecznego ognia w menorach. Było jej zbyt mało. Mogła potrzymać ogień jedynie przez jeden dzień. I wówczas zdarzył się cud. Płomyk płonął przez osiem dni. Dokładnie tyle czasu Żydom zajęło wytłoczenie świeżej, poświęconej oliwy. 

Wydarzenia historyczne związane z tym wydarzeniem zostały opisane w I i II Księdze Machabejskiej.

Poza opisaną historią w tradycji żydowskiej w miesiącu kislew konsekrowano Święty Przybytek i Świątynię Salomona. Uroczystości miały trwać właśnie osiem dni. 


Podczas tego święta zapala się świece, każdego dnia o jedną więcej przez kolejne osiem dni. Nie można zapalać jednej świecy od drugiej. Do zapalania kolejnej służy świeczka określana jako szames (hebr. pomocnik). Świeczki ustawiane są na oknie, aby rozgłaszać wieść o cudzie. 

Jest to święto radosne. Nie powinno się pracować ani wygłaszać mów pogrzebowych. Dzieci otrzymują prezenty i na ten czas dozwolone są gry hazardowe. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz